Speakers

Monday 11-4

[click to view Tuesday Wednesday Thursday]

TimePresenter
8:00Opening
ChairBritt Turkot, Intel, Leo Pang, D2S
8:15Jos Benschop, ASML
9:05John Petersen, IMEC
9:30Naoya Hashi, DNP
9:55P. Jeffery Ungar, D2S
10:20BREAK
ChairYu Cao, Brion; Luigi Capodieci, Motivo
10:50John Hu, Nvidia
11:15Stacey Bent, Stanford
11:40Kenji Yamazoe, TSMC
12:05Noriaki Nakayamada, NuFlare
12:30Paul Schroeder, GF
12:55SPONSORED LUNCH
13:55FREE AFTERNOON
17:00POSTERS
ChairDa Yang, TEL; Donis Flagello, Nikon
19:00Hiroki Miyai, Lasertec
19:25Marie Krysak, Intel
19:50Yuri Granik, Mentor
20:15Shashank Ekbote, Qualcomm
20:40Prof. Peter Yuan, UCF
21:05Thomas Pistor, Panoramic
21:30DAY END
Invited Poster Presentations
Yuhang Zhao, CTO of Huahong
Alex Tritchkov, Mentor
Takahiro Mori, Mitsubishi Chemical
Ofir Sharoni, Carl Zeiss
Neils, Heidelberg
Juhao Wu, SLAC
Derren Dunn, IBM
Ric Borges, Synopsys
Vikram Tolani, KLA
Regina Freed, Applied
Martin Antoni, Zeiss
Luigi Capodieci, Motivo
John Peterson, IMEC
Shimon Levi, AMAT
Tuesday 11-5

[click to view Monday Wednesday Thursday]

TimePresenter
ChairNoriaki Nakayamada,NuFlare; Mike Rieger
8:00Winfried Kaiser, Zeiss
8:50Siva Kanakasabapathy, LAM
9:15Andy Neureuther, UC Berkeley
9:40B G Kim, E-SOL
10:05BREAK
ChairDanping Peng, TSMC; Ravi Mahajan, Intel
10:35Robert Bristol, Intel
11:00Leo Pang, D2S
11:25Stephen Renwick, Nikon
11:50Andreas Olofsson, DARPA
12:15Oliver Patterson, HMI
12:40Andreas Erdmann, Fraunhofer
13:05LUNCH
14:05FREE AFTERNOON
17:00POSTERS
ChairMike Meyer, CDLe; Martin Burkhardt, IBM
19:00David Fried, LAM
19:25James Shiely, Synopsys
19:50Stephen Hsu, ASML
20:15Vidya Vaenkatesan, ASML
20:40Ivan Ciofi, imec
21:05Daniel Chanemougame, TEL
21:30Nelson Felix, IBM
21:55DAY END
Invited Poster Presentations
Yuhang Zhao, CTO of Huahong
Alex Tritchkov, Mentor
Takahiro Mori, Mitsubishi Chemical
Ofir Sharoni, Carl Zeiss
Neils, Heidelberg
Juhao Wu, SLAC
Derren Dunn, IBM
Ric Borges, Synopsys
Vikram Tolani, KLA
Regina Freed, Applied
Martin Antoni, Zeiss
Luigi Capodieci, Motivo
John Peterson, IMEC
Shimon Levi, AMAT
Wednesday 11-6

[click to view Monday Tuesday Thursday]

TimePresenter
ChairThomas ScherĂ¼bl, Zeiss; Anton Devilliers, TEL
8:00Ravi Mahajan, Intel
8:50Chris Progler, Photronics
9:15Ingo Schulmeyer, Carl Zeiss
9:40Michael Yeung, FastLitho
10:05BREAK
ChairPat Martin, AMAT; Jeff Smith, TEL
10:35Andrey Rudenko, Dow
11:00Samee Rehman, Brion
11:25Nakasugi-san, Toshiba (NIL)
11:50Mike Green, Photronics
12:15Brian Cline, ARM
12:40Curtis Zwenger, Amkor
13:05LUNCH
18:00BANQUET
Thursday 11-7

[click to view Monday Tuesday Wednesday]

TimePresenter
ChairDavid Fried, LAM; Kafai Lai, IBM
8:00Scotten Jones, IC Knowledge
8:50Yuki Watanabe, Toshiba
9:15Daan Slotboom, ASML
9:40Toshiyuki Hisamura, Xilinx
10:05BREAK
ChairBryan Kasprowicz, Photronics; Sterling Watson, KLA
10:35Chris Mack, Fractilia
11:00Doug Resnick, Canon
11:25Martin Burkhardt, IBM
11:50Rahul Lakwawat, KLA/IMEC
12:15Peng Liu, Synopsys
12:40SPONSORED LUNCH
ChairBernd Geh, Zeiss, Martha Sanchez, IBM
13:40Clemens Utzny, AMTC
14:05Joe Ervin, Coventor
14:30Peter Buck, Mentor
14:55J. Alexander Liddle, NIST
BREAK
ChairLars Liebmann, TEL; Kamal Yadav, I
15:30Jeffrey Smith, TEL
15:55Pieter Weckx, IMEC
16:20Henry Kamberian, Photronics
16:45John Randall, Zyvex Lab
17:10CLOSING REMARKS
17:25CLOSE